Vilhelmina kommun vill köpa en älg

Har ditt jaktlag fällt en älg? Vilhelmina kommun söker en älg att köpa in för att servera närproducerat kött till barn och äldre i kommunens verksamheter. Din älg kan bli en värdefull råvara i våra kök och serveras som god, näringsrik och närproducerad mat till barn, elever, äldre samt brukare inom LSS och hemtjänst i Vilhelmina kommun.

Så här fungerar det

Vilhelmina kommun köper in en (1) älg och erbjuder ersättning enligt aktuellt dagspris per kilo slaktvikt. Älgköttet kommer bland annat att serveras i kommunens:

  • Förskolor
  • Skolor
  • Äldreomsorg och särskilda boenden
  • Matlådor inom omsorgen
  • LSS

Genom att välja lokalt älgkött kan vi erbjuda högkvalitativa råvaror samtidigt som vi stärker den lokala livsmedelsförsörjningen och tar vara på de resurser som finns i vår kommun.

En satsning för framtidens beredskap

Satsningen är också en del av kommunens arbete med att stärka den lokala beredskapen. Genom att öka användningen av lokala råvaror och utveckla kunskapen kring hantering av viltkött bygger vi en mer robust och motståndskraftig måltidsverksamhet.

Som en del av arbetet kommer medarbetare inom måltidsverksamheten att utbildas i hantering och styckning av viltkött. Det stärker både den lokala kompetensen och vår förmåga att ta vara på lokala resurser vid samhällsstörningar, kriser och andra extraordinära händelser.

Kontakt

Jenny Almroth, måltidschef
0940-143 21
jenny.almroth@vilhelmina.se

Uppdaterad den 14 september 2026